افراط در مصرف نمک یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز در ابتلا به فشارخون بالاست/ بعد از ۵۰ سالگی، موارد افزایش فشار سیستولیک بیشتر دیده می‌شود

18 آذر 1402

پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: افراط در مصرف نمک یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز در ابتلا به فشارخون بالاست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، دکتر احسان دربان ملک افزود: برای این که خون در سرخرگ‌ها جریان پیدا کند و مواد غذایی را به گردش مختلف بدن برساند، نیاز به نیرویی دارد که خون را به گردش درآورد، این نیرو فشار خون نامیده می‌شود.
وی تصریح کرد: فشار خون یعنی فشاری که از طرف خون به دیواره داخلی رگ‌های بدن وارد می‌شود. اگر دیواره سرخرگ‌ها به دلیل رسوب چربی توانایی انقباض و انبساط خود را از دست بدهند فشار خون افزایش می‌یابد.
دکتر دربان ملک اضافه کرد: وقتی می گوییم کسی فشار خون بالا دارد یا به بیماری فشار خون بالا مبتلاست، منظور این است که شخص مزبور دچار افزایش فشار خون سرخرگی شده است، در این وضعیت قلب نیز باید با شدت و قدرت بیشتری فعالیت کند.
وی تصریح کرد:  از نظر علمی عبارت پرفشاری خون یا فشارخون بالا مناسب‌تر از فشار خون است. به دلیل اینکه همه انسان‌ها باید فشار خون عادی را داشته باشند. تا خون بتواند در رگ‌ها گردش عادی خود را انجام دهد.
پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: بعد از ۵۰ سالگی، موارد افزایش فشار سیستولیک بیشتر دیده می‌شود، چون در این سنین رایج‌ترین نوع بیماری فشارخون، همان نوعی است که در آن، فشارخون سیستولیک افزایش پیدا می‌کند، اما فشارخون دیاستولیک طبیعی باقی می‌ماند.
دکتر دربان ملک اضافه کرد: در افرادی که فشار خون در محدوده آستانه است، تقریباً یک نفر از هر سه نفر در سنین ۶۴_ ۳۵سالگی و یک نفر از هر دو نفر در سن بالای ۶۵ سالگی به فشار خون دچار می‌شوند.
وی تصریح کرد: فشار خون بالا از بیماری‌های نیست که بتوان آن را درمان قطعی کرد و پس از پایان درمان، زندگی را مانند گذشته ادامه داد. این بیماری تا آخر عمر نیاز به مراقبت و توجه دارد.
دکتر دربان ملک اضافه کرد: مصرف دارو تنها بخشی از درمان بیماری فشار خون است. در کنار درمان دارویی، افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا باید روش زندگی خود را تغییر بدهند. برای کنترل فشار خون باید به این توصیه‌ها توجه داشت:
وی تصریح کرد: تغییر الگوی تغذیه‌ای و تغذیه سالم: باید به یک برنامه غذایی هدف‌دار و مخصوص بیماران فشارخونی روی آورد، کاهش مصرف چربی، مصرف روغن مایع به‌جای روغن جامد، افزایش مصرف انواع سبزی‌ها و میوه‌ها حبوبات و مواد غذای سبوس‌دار و لبنیات کم‌چرب، کاهش مصرف نمک و غذاهای شور و افزایش مصرف پتاسیم، پخت غذا به روش‌های صحیح مانند بخارپز یا آب پز و پرهیز از سرخ کردن غذاها نمونه‌هایی از اصول تغذیه سالم است.
پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در خصوص رسیدن به وزن ایده آل گفت: در صورت وجود اضافه‌وزن باید کاهش وزن و رسیدن به وزن طبیعی مورد توجه قرار گیرد، کاهش وزن حتی به اندازه ۲ کیلوگرم اثر فوق‌العاده‌ای بر کاهش فشار خون خواهد داشت، برخی بررسی‌ها نشان داده است که کاهش یک کیلوگرم وزن اضافه، فشار خون را یک میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهد.
دکتر دربان ملک در خصوص افزایش فعالیت بدنی نیز گفت: انجام ورزش روزانه و منظم برای مبارزه با کم‌تحرکی برای رسیدن به وزن مناسب کمک‌کننده است، انجام حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی با شدت متوسط در حداقل ۵ روز در هفته را می‌توان به‌عنوان یک الگوی مناسب در نظر گرفت.
وی تصریح کرد: ترک مصرف دخانیات، تنباکو سبب می‌شود که سرعت ساخته‌شدن پلاک در دیواره سرخرگ‌ها افزایش پیدا کند و بیمار فشارخونی با عوارض قلبی عروقی بیماری روبه برو شود، اگر کنار گذاشتن دخانیات برای فرد دشوار است باید از پزشک برای حل این مشکل کمک بگیرد.
پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: ترک مصرف الکل و کاهش استرس در کنترل فشارخون بالا تأثیر بسزایی دارند.
وی تصریح کرد: افرادی که داروی فشارخون مصرف می‌کنند باید داروهای خود را طبق دستور و ساعت‌های تعیین‌شده مصرف کنند و اگر عوارض دارو آزاردهنده‌ات یا دارو گران است پیش از هر تصمیمی و انجام هرکاری باید با پزشک مشورت نمود و از هر اقدام خودسرانه برای تغییر دارو یا روش استفاده از آن می‌تواند خطرهای زیادی به دنبال داشته باشد
پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در درمان فشارخون دو نفر مهم‌ترین نقش را دارند، اولی بیمار و دومی پزشک این بیمار، بنابراین وقتی درمان فشارخون به‌درستی انجام خواهد شد که این دو نفر نهایت همکاری را برای درمان داشته باشند.
انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
    نمک     فشار.خون     دکتر.احسان.دربان‌ملک     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   20 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >