نگاه به بیماری ایدز باید تغییر پیدا کند و مانند سایر بیماری‌ها دیده شود

20 آذر 1402
متخصص اعصاب و روان بیمارستان شهید صادق گنجی و مسئول فنی درمانگاه ترک اعتیاد برازجان گفت: نگاه به بیماری ایدز باید تغییر پیدا کند و مانند سایر بیماری‌ها دیده شود.

دکتر آرش ثابتی در مصاحبه‌ به مناسبت روز جهانی ایدز با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: راه‌های انتقال بیماری ایدز باید شناسایی شود و فرد و اطرافیان بدانند به چه مراقبت‌هایی نیاز دارند و چطور باید پیشگیری کرد.
وی افزود: ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس اچ‌آی‌وی نقص ایمنی ایجاد می‌شود و بر طبق آخرین آمار (آذرماه ۱۴۰۰) مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، ۵۴ هزار و ۸۵۰ نفر مبتلا به بیماری ایدز در سطح کشور وجود دارد.
دکتر ثابتی در خصوص راه‌های انتقال این بیماری هم اظهار داشت: ایدز عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله واژینال، مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده، سر سوزن آلوده بخصوص در بیماران مبتلا به اعتیاد، از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان و یا شیردهی منتقل می‌گردد.
وی در خصوص راه‌های درمان و یا کنترل بیماری هم اضافه داشت: تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران نشان می‌دهد که برای درمان قطعی ایدز روند امیدبخشی وجود ندارد و تا این لحظه راهی برای از بین بردن کامل ویروس اچ‌آی‌وی کشف نشده اما برای افزایش طول عمر و امید به زندگی این بیماران راه‌هایی وجود دارد.
متخصص اعصاب و روان بیمارستان شهید صادق گنجی و مسئول فنی درمانگاه ترک اعتیاد برازجان ادامه داد: در گذشته تصور می‌شد ویروس بیشتر از طریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده به افراد سالم منتقل می‌شود اما این روزها الگوی انتقال بیماری تغییر کرده و بیشتر از راه روابط پرخطر جنسی محافظت نشده احتمال انتقال وجود دارد لذا لازم است روش‌های حفاظتی در زمان ارتباط جنسی به کار گرفته شود.
دکتر ثابتی مطالبی در خصوص راه‌های پیشگیری از این بیماری را هم عنوان داشت: مهم‌ترین اقدامات ساده و در عین حال مؤثر در پیشگیری از ایدز این است که اطلاعات خود را درباره این بیماری افزایش دهید، اهمیت پیشگیری از ایدز در دوران بارداری را بدانید، آزمایش‌های دوره‌ای ایدز را در اولویت قرار دهید، وسایل شخصی شما فقط برای شما باشد، از روابط جنسی ناسالم و نامشروع جدا پرهیز کنید و از مصرف مواد مخدر و محرک بپرهیزید.
وی در خصوص جایگاه شخص مبتلا به ایدز در جامعه و هنجارهای رفتاری که در ارتباط با شخص مبتلا به ایدز باید رعایت شود نیز اشاره داشت: درد دیگری به درد بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی نیفزاییم، مبتلایان به ایدز همانند دیگر بیماران بوده و زندگی معمولی را سپری می‌کنند، شوکه شدن، انکار و خشم، طبیعی‌ترین مکانیسم‌های دفاعی است که خودش را نشان می‌دهد و بهتر است اطرافیان این اجازه را بدهند که فرد احساساتش را تخلیه کند اما باید به چنین افرادی کمک شود که تخلیه خشمشان با اتفاقات ناگوار دیگری همراه نشود در برخی مواقع افراد این خشم را شامل حال دیگران نمی‌کنند، بلکه خودشان را مورد اصابت قرار می‌دهند.
دکتر ثابتی در این رابطه ادامه داد و افزود: بیمار مبتلا به اچ ای وی در ابتدا احساس می‌کند چیزی از عمرش باقی نمانده و انگشت اتهام همه به سمت او گرفته می‌شود لذا علاوه بر این نمی‌تواند بیماری‌اش را جایی عنوان کند چون به‌واسطه عدم اطلاعات احتمال دارد سایر افراد جامعه از او فاصله بگیرند و تصور کنند که با هم‌کلام شدن با او ویروس اچ آی وی منتقل می‌شود.
 متخصص اعصاب و روان بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان و مسئول فنی درمانگاه ترک اعتیاد در پایان تصریح داشت: موضوع مهم و قابل‌توجه این است که اطرافیان به فرد بگویند ما در هر شرایطی کنار تو هستیم و از نظر مالی، عاطفی و … کاملاً تو را حمایت خواهیم کرد، با کمک هم بر این بیماری غلبه می‌کنیم، باید به فرد گفته شود خیلی از افراد بوده‌اند که سال‌ها با این بیماری زندگی کرده‌اند، در ضمن عموم جامعه هم باید درباره بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنند و بعد از ابتلا به ویروس هم خود فرد باید آگاه شود و اطرافیان هم باید در جلسات جداگانه اطلاعات لازم در مورد راه‌های انتقال بیماری را دریافت کنند.
انتهای پیام/ ب.ا ۴۰۸۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
    ایدز     روز.جهانی.ایدز     دکتر.آرش.ثابتی     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   20 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >