فعالیت بدنی منظم می‌تواند به حفظ مهارت‌های تفکر، یادگیری و قضاوت با افزایش سن کمک کند

11 آذر 1402
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: فعالیت بدنی منظم می‌تواند به حفظ مهارت‌های تفکر، یادگیری و قضاوت با افزایش سن کمک کند.

شهربانو حاجی‌زاده در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: در میان همه رفتارهای پرخطر، زندگی بدون تحرک یک مشکل بهداشت عمومی در دنیاست و به‌عنوان یک عامل خطر مستقل در بیماری‌های مزمن جسمی و روانی محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: عدم تحرک بدنی چهارمین عامل خطر مرگ‌ومیر جهانی شناخته‌شده است و عامل خطر حدود یک‌چهارم سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در واقع فعالیت بدنی فراتر از ورزش است و به‌عنوان هر حرکت بدنی که توسط ماهیچه‌های اسکلتی انجام می‌شود و منجر به صرف انرژی می‌شود تعریف می‌گردد.
وی بیان کرد: فعالیت‌های بدنی می‌تواند شامل ورزش‌های هوازی، افزایش انعطاف بدن و تقویت عضله باشند برخی از فعالیت‌های روزمره زندگی، مانند انجام کارهای فعال در خانه، فعالیت در باغچه و حیاط خانه، نیز نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.
حاجی‌زاده افزود: سلامت مغز، کنترل وزن، کاهش بیماری‌ها، تقویت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها و بهبود توانایی‌ها از مزایای فعالیت‌های روزمره بدنی می‌باشند.
وی تصریح کرد: فعالیت بدنی منظم می‌تواند به حفظ مهارت‌های تفکر، یادگیری و قضاوت با افزایش سن کمک کند، همچنین می‌تواند خطر افسردگی و اضطراب را کاهش دهد و به شما کمک کند خواب بهتری داشته باشید.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: توصیه می‌شود که تمامی میان‌سالان سالم برای بهبود و حفظ سلامت خود فعالیت جسمانی هوازی با شدت متوسط را حداقل به مدت ۱۵۰ دقیقه در ۳_۵ روز هفته (حداقل ۳۰ دقیقه در روز) یا فعالیت جسمانی هوازی شدید را حداقل به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در ۳ روز هفته را انجام دهند.
وی تصریح کرد: مراقبت فعالیت فیزیکی در پرونده هر فرد میان‌سالی در مراکز خدمات جامع سلامت تکمیل و در صورت نداشتن فعالیت بدنی مناسب، مشاوره توسط مراقبین انجام می‌گیرد و اگر میان‌سالی به بیماری مبتلا باشد و به این دلیل فعالیت بدنی نداشته باشد، به پزشک جهت مشاوره و تجویز برنامه ورزشی ارجاع داده می‌شود.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: این مراقبت از اول سال تاکنون جهت (۲۰ درصد میان‌سالان) ۲۳ هزار و ۱۲۳ نفر میان‌سال دشتستانی انجام‌گرفته است که دراین‌بین ۱۱ هزار و ۸۰۲ نفر (۱۰ درصد) فعالیت بدنی نامطلوب داشتند و از میان آن‌ها هزار و ۴۸ نفر مشکل در انجام فعالیت بدنی را داشتند که به پزشک جهت راهنمایی و تجویز برنامه ورزشی ارجاع شده‌اند که فعالیت فیزیکی نامطلوب در هر دو جنس تقریباً برابر بود.

انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
    فعالیت.بدنی.منظم     شهربانو.حاجی‌زاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   20 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >