کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
روزه داري براي بيماران ديابتي نوع 2 كه ديابت آنان با رژيم غذايي كنترل شده ، مفيد است

31 فروردين 1401
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: روزه داری برای بیماران دیابتی با سن کمتر از 65 سال که دیابت آنها با رژیم غذایی کنترل شده مفید است.

پریوش بهادری در گفت و گویی با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: بیماران دیابتی که سن کمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت پزشکی هستند و  همچنین همراه با رعایت رژیم غذایی خود مجبور به استفاده از داروهای  متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها  هستند، در صورتی که قند خون ناشتای آنان کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر و  همچنین هموگلوبولینA1c کمتر از ۷ دارند، می توانند روزه بگیرند . 

بهادری با بیان اینکه ،روزه داري براي بيماران ديابتي نوع 2 كه ديابت آنان با رژيم غذايي كنترل شده مفيد است اظهارکرد:  روزه  نه تنها بيماري آنان را تشديد نمي كند بلكه كاهش وزن را نيز به همراه دارد که برای مبتلایان به دیابت دارای اضافه وزن یا چاقی موثر است.

وی همچنین تاکید کرد:  افرادي كه براي كنترل ديابت خود از قرص استفاده مي كنند ، اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند بايد فورا روزه خود را باطل كنند.

 کارشناس تغذیه ستاد شبکه دشتستان  توصیه کرد: بيماران ديابتي كه روزه مي گيرند بايد با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک ، رژيم غذايي مخصوص خود را در  وعده های افطار و سحر رعايت نمايند .

بهادری همچنین گفت: افراد دیابتی  در مصرف غذاهاي شيرين كه در ماه مبارك رمضان در وعده افطار استفاده مي شود دقت نموده و مقدار و ميزان توصيه شده توسط مشاورین تغذيه را رعایت نمايند و براي كنترل بهتر قند خون توصيه مي شود كه اين افراد در صورت امکان  قند خون قبل از سحر و بعد از افطار خود را کنترل نمايند.

پریوش بهادی  اظهار کرد: مواردي كه در بيماران ديابتي روزه داري توصيه نمي شود و يا بهتر است روزه نگيرنداین موارد می باشند: اگر قند خون قبل از سحري بالاتر از 350 ميلي گرم بر دسي ليتر باشد.

همچنین   بيمار ديابتي كه سحري نخورده باشد.

اگر براي كنترل ديابت قرص مصرف مي شود و لازم است در طول روز نيز براي كنترل قند خون مصرف شود.

اگر انسولين تزريق مي شود و در طول روز نيز بايد تزريق داشته باشند.

اگر عوارض ديابت نمايان شده باشد، يعني عوارض كليوي، چشم ها و ... بهتر است در جهت ممانعت از توسعه عوارض روزه نگيرند و يا با پزشك خود مشورت كنند .

تایید کننده : فریده نظری ، مدیر گروه واحد بهبود تغذیه معاونت بهداشتی

 انتهای پیام/ 3030 : (س.غ)

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
روزه.داری     ماه.رمضان     کارشناس.تغذیه.دشتستان     پریوش.بهادری     بیماران.دیابتی        

تاریخ بروز رسانی:   6 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >